با گاز گرفتگی مقابله کنیم :   

امکانات

پروژه های سازمان آتش نشانی شهریار

 

بروشور توصیه های ایمنی بازار - آتش نشانی شهریار

 

شماره تماس با سازمان:65222122

 

شماره تلفن حراست سازمان:65271252

 

شماره تلفن بازرسی سازمان:65279105

آمار بازدیدکنندگان

صفحه اصلی

پورتال اطلاع رسانی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار:

 


تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای بسیاری از ایرانیان جهت انجام سنت حسنه صله رحم ودید وبازدید از اقوام ودوستان است.

به گزارش پورتال اطلاع رسانی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار،شهروندان عزیز با استفاده از این فرصت اقدام به سفرهای کوتاه وبلند مینمایند تا این سنت را که ریشه در تاریخ و هویت فرهنگی ایرانیان دارند را به انجام برسانند.

کارشناسان ایمنی وپیشگیری این سازمان به منظور پیشگیری از وقوع خطرات احتمالی ضمن ارائه توصیه ها وهشدارهای ایمنی مربوط به سفرهای نوروزی توجه ورعایت دقیق مفاد آن را به عموم شهروندان عزیز توصیه می نماید.

1-در صورتیکه قصد سفر با مسافت طولانی وبین شهری را با وسیله شخصی خود دارید،در مرحله اول نسبت به بازبینی خودرو خود از لحاظ مکانیکی وبرقی اقدام نموده ودر صورت وجود نواقص فنی احتمالی قبل از حرکت آن را برطرف وسپس حرکت نمائید.

2-از قرار دادن وسایل اضافی بر روی باربند خودرو پرهیز نموده و در صورت نیاز قبل از حرکت اثاثیه چیده شده بر روی بار بند اتومبیبل را توسط طناب وچادر کاملا مهار نموده بطوریکه امکان سقوط اجسام از روی آن میسر نباشد.

3-از سوار کردن افراد بیش از ظرفیت خودرو ویا در پشت کامیونت وکامیون و صندوق عقب خودرو جدا خودداری نمائید.

4-از قرار دادن کپسول گاز اعم از 11 کیلوئی ویا پیک نیک ویا گالن های حاوی مواد سریع الشتعال(بنزین،نفت) در صندوق عقب خودر پرهیز نموده و در صورت نیاز قبل از قرار دادن کپسول پیک نیکی شیر آلات آن را توسط آب وصابون آزمایش نموده و از سلامت واستاندارد بودن آن مطمئن شوید.

5-همراه داشتن کیف کمک های اولیه وخاموش کننده آتش نشانی در خورو شخصی می تواند کمک بسزائی به شما در زمان وقوع حریق وحادثه احتمالی نماید.

6-وجود موادغذائی انرژی زا والبسه گرم و پتو و زنجیر چرخ در خودروی شخصی شما با توجه به فصل واحتمال سرد شدن هوا ضروری می باشد.

7-از روشن نمودن آتش در محیط باز و در نزدیکی علف های خشک و یا درختان در حین سفر خودداری نموده وجهت طبخ چای ویا گرم کردن غذا از اجاق هائی که قبلا توسط مسئولین پارک های جنگلی و غیره تدارک دیده شده است استفاده نمائید.

8-در صورت بروز هرگونه تصادف یا حادثه در جاده های بین شهری در درجه اول وسیله نقلیه خود را به منتهی الیه سمت راست جاده هدایت نموده ونسبت به قرار دادن علائم هشداری مانند مثلث خطر در فاصله مناسب جهت هشدار به رانندگان در حال حرکت اقدام نمائید.

9-در صورت بروز تصادف شدید که همراه با ریزش بنزین از خودرو می باشد در درجه اول جهت جلوگیری از آتش سوزی اقدام به خاموش نمودن موتور خودرو نموده و بست باطری آن را قطع نمایید.

10-در صورت بروز آتش سوزی در خودرو،ابتدا خونسردی خود را حفظ نموده وسپس توسط خاموش کننده دستی آتش نشانی که همراه دارید طبق دستور العمل حک شده بر روی آن نسبت به خاموش نمودن خودرو اقدام نمائید.

11-جهت ایمنی خود وسر نشینان خودرو به هشدارهای پلیس راه توجه نموده و از سرعت زیاد پرهیز نمایید.البته علائم هشداری جاده نیز کمک بسزائی به شما می نماید.

12-در خاتمه با آرزوی توفیق روز افزون وسلامتی ونشاط برای شما وخانواده تان امیدواریم که با رعایت توصیه های ایمنی ارائه شده از سوی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی سفر خوش وبی خطری را داشته واز تعطیلات نوروزی خود لذت برده باشید.

پورتال اطلاع رسانی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار:

 


سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار در روز سه شنبه مورخ بیست وسوم اسفند ماه نود شب چهارشنبه آخر سال به منظور رفاه حال شهروندان وبرقراری فضائی ایمن وسالم با بکارگیری تمامی تجهیزات وتوان عملیاتی خود ضمن اعلام آماده باش به کلیه پرسنل وحضور تمامی کارکنان سه شیفت در محل کار  آمادگی خود را برای مبارزه باهر گونه حادثه احتمالی مترقبه وغیر مترقبه در طی مراسم آتش بازی همشهریان در تمامی مبادی شهر را اعلام داشته وآرزوی شبی آرام وشاد وبدور از هر گونه حادثه ناگوار برای عموم شهروندان عزیز را دارد.

پورتال اطلاع رسانی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار:

 


چهارشنبه سوری:

چهارشنبه سوری یکی از سنت های قدیمی ما ایرانیان است که در زمان های گذشته،در حد یک آتش بازی مختصر،در نقاط از پیش تعین شده مثل میادین،ودر یک ساعت معین اجرا می گردیده وهدف نهائی از انجام آن پاکسازی محیط زندگی وبر طرف نمودن کدورت های فی مابین اقوام بوده تا به هنگام فرا رسیدن عید نوروز مردم با دلی پاک وبه دور از هر گونه کینه توزی وخصومت شروع سال جدید را جشن بگیرند.

اما استفاده از مواد محترقه خطرناک در سنتهای قدیمی کشور مرسوم نبوده است. مشکلات کنونی،ناشی از هیجان طلبی غلطی است که هیچ نزدیکی وتناسبی با دیدگاه ملی،اخلاقی،انسانی وفرهنگی کشور ندارد وفقط باعث نا امنی جامعه وایجاد آسیب های جسمی و روحی افراد می شود.

سوختگی های شدید،قطع اعضای بدن وکوری چشم از صدمات شایع بازی با این مواد خطرناک است.

ایجاد رعب و وحشت،خصوصا در بین خردسالان وبروز ناراحتیهای قلبی در میان افراد کهنسال از دیگر مضرات استفاده از مواد محترقه است.

آسیب های ناشی از انفجار مواد محترقه:

1-کوری چشم،در صورت اصابت مستقیم ترکش های ناشی از انفجار مواد محترقه

2-قطع عضو بدن وایجاد سوختگی های درجه یک تا درجه 3

3-در صورت شدت زیاد سوختگی نظیر سوختگی های درجه سوم،حتی ممکن است منجر به مرگ فرد نیز شود.

نکته مهم:

سوختگی های ناشی از بازی با مواد محترقه خطرناک در چهارشنبه سوری دارای دو نوع عوارض هستند،به گونه ای که برخی از آنها به عنوان عوارض زود رس وبرخی در دراز مدت بر افراد عوارضی ایجاد می کند.

مشکلات روحی وعصبی از عوارضی است که فرد دچار سوختگی در طولانی مدت به آن مبتلا می شود.

تغییر فرم صورت بر اثر سوختگی در دراز مدت منجر به افسردگی شده ومی تواند باعث از بین رفتن ویا کاهش اعتماد به نفس در این افراد شود.

 

پورتال اطلاع رسانی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار:

شب آخرین چهارشنبه سال که در بین مردم به چهارشنبه سوری معروف است یکی از مراسم قدیمی ما ایرانیهاست.

متاسفانه در سالهای اخیر با حوادث ناگواری در این شب روبرو بوده ایم.هرسال مواد محترقه ای وارد بازار می شوند که قدرت انفجار آنها بیشتر از سال پیش بوده ودر بسیاری از مواقع برای این که قدرت انفجار بیشتری داشته باشند در داخل آنها خرده شیشه استفاده میشود که در زمان انفجار پرتاب شده وعلاوه بر تولید صداهای بسیار گوشخراش وآزارنده آسیب های جدی به چشم وسایر اعضای بدن وارد می کنند.

امیدواریم که در آخرین شب چهارشنبه امسال شاهد حادثه ناگواری نباشیم ولی در هر صورت باید خود را برای حوادث احتمالی آماده کنیم.

نحوه پیشگیری از حوادث ناشی از چهارشنبه سوری:

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی وسهل انگاری در بر پائی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی ومالی سنگین وغیر قابل جبرانی را در پی  داشته باشد.

خانواده ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی ایفاء می کنند.

از نگهداری مواد محترقه،تهیه وساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل،زیر زمین،محل کار و...جدا خودداری نمائید.

از حمل مواد محترقه وآتش گیر وانفجاری حتی به مقادیر بسیار کم در چیب لباس وکیف جدا خودداری کنید.

مواد آتش بازی را به طرف افراد دیگر پرتاب نکنید.

هیچگاه مواد آتش بازی را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید،زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز به اطراف پرت شده وسبب صدمات وخطرات جانی خواهد شد.

از آتش زدن لاستیک،هیزم کارتن خالی وامثال آن چه در واحدهای مسکونی وچه در معابر،کوچه وخیابان خودداری نمائید.

از برپائی آتش در معابر باریک ودر نزدیکی پست های برق یا ایستگاه های تقلیل فشار گاز وپارکینگ های عمومی جددا پرهیز کنید.

پورتال اطلاع رسانی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار:

بدون شرح


مدیرعامل سازمان

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهریار administrator fireman 125 shahriar

شهروندیار

 

 

 

 

 

 

دستورالعمل ایمنی ساختمان ها در برابر حریق و حوادث - آتش نشانی شهرداری شهریار buildings home house fire safety instructions pdf

حدیث روز