آموزش شهروندی :   

امکانات

پروژه های سازمان آتش نشانی شهریار

 

بروشور توصیه های ایمنی بازار - آتش نشانی شهریار

 

شماره تماس با سازمان:65222122

 

شماره تلفن حراست سازمان:65271252

 

شماره تلفن بازرسی سازمان:65279105

روابط عمومی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار

ساعت 15:03 روز دوشنبه سوم خرداد ماه هزاروچهارصد  با مراجعه حضوری یک خانم به ایستگاه مرکزی سازمان آتش نشانی شهریار که یک حلقه انگشتر در انگشت دست وی گیر کرده و متورم شده بود بلافاصله امدادگران ایستگاه  مذکور به کمک او رفته و اقدامات لازم را انجام دادند.
نجاتگران آتش نشانی بلافاصله با استفاده ازدستگاه انگشتربر و دیگر تجهیزات مورد نیاز با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی اقدام به بریدن انگشتر نموده و انگشت دست فرد را آزاد و رها نمودند.

کلیه شهروندان محترم می توانند در صورت وقوع این نوع حادثه در هر ساعت از شبانه روز به نزدیک ترین ایستگاه آتش نشانی محل سکونت خود مراجعه نمایند.

00903

روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهریار

دوشنبه سوم خرداد ماه هزاروچهارصد

1-ساعت 12:07 واقع در شهریار،خیابان آهنگران

2-ساعت 16:05  واقع در شهریار،شهرک صدف،بلوار دکتر غریب

3-ساعت 16:06  واقع در شهریار،ورودی فاز یک اندیشه،ساختمان تشریفات

طی  سه مرحله تماس با سامانه 125 آتش نشانی شهریار حادثه محبوس شدن سه نفراز شهروندان در کابین آسانسور گزارش و بلا فاصله ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهریار بلافاصله اکیپ عملیاتی امدادونجات ایستگاه های مربوطه را به محل های  فوق اعزام نمود. نجات گران به محض رسیدن با ارزیابی کلی واطلاع از موقعیت دقیق کابین آسانسور در داخل ساختمان سریعا عملیات ویژه نجات را آغاز کردند. ماموران سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار با اتخاذ تدابیر لازم وایمن سازی محیط با قطع برق آسانسور، کابین آسانسور که بین  طبقات متوقف و سه نفر از شهروندان در داخل آن محبوس شده بود را با سیستم دستی از طریق اتاقک کنترل آسانسور کابین به حرکت درآورده و در موازات یکی از طبقات با استفاده از کلید اضطراری، درب آسانسور را باز نموده و افراد محبوس شده را بدون هیچگونه آسیبی از داخل کابین خارج نمودند.

00901

روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهریار

ساعت 11:14 روز سه شنبه سوم خرداد ماه هزاروچهارصد طی تماس با سامانه 125 آتش نشانی شهریار گیر کردن انگشت دست کودک پنج ساله در زنجیر دوچرخه واقع در شهریار،عباس آباد،کوچه ولایت گزارش گردید.

ستاد فرماندهی سازمان بلافاصله امدادگران ایستگاه 4 شهریار را با امکانات و تجهیزات کامل راهی محل حادثه نمود و در بدو ورود مامورین مشاهده گردید انگشت دست کودک پنج ساله در زنجیر دوچرخه گیر کرده که با تلاش آتش نشانان ضمن رعایت اصول بهداشتی دست کودک آزاد و رها گردید.

00904

روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهریار

ساعت 10:59 روز یکشنبه دوم خرداد ماه هزاروچهارصد  طی تماس  با سامانه 125 آتش نشانی شهریار محبوس شخصی داخل چاه واقع در شهریار،امیریه،حصارزیرک ،روبروی تالار باغ پدر گزارش گردید.

ستاد فرماندهی سازمان بلافاصله امدادگران ایستگاه های 2 امیریه و 1 مرکزی را به محل اعزام و با توجه به حساسیت موضوع مهدی پوراحمدی معاونت عملیات سازمان آتش نشانی شهریار در محل حضور یافت.

در بدو ورود مامورین مشاهده گردید کارگر 35 ساله تبعه افغان به علتی نامعلوم داخل چاهی حدودا 15 متری محبوس شده که با سرعت عمل آتش نشانان از داخل چاه خارج گردید.

00896

00897

 

00898

روابط عمومی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شهریار

روز گذشته دوم خرداد ماه هزارو چهارصد به علت قطع مکرر برق در حوزه خدماتی شهرداری شهریار طی ده مرحله شهروندان محبوس شده در کابین آسانسور با تلاش آتش نشانان نجات یافتند.

پوراحمدی در پاسخ به این سؤال که روز گذشته همزمان با قطع گسترده برق در شهریار آیا میزان حوادث ناشی از گرفتار شدن در آسانسور افزایش پیدا کرد یا خیر، گفت: قطعاً و همیشه با قطعی برق، حوادث مربوط به محبوس شدن افراد در آسانسور و درخواست کمک از آتش‌نشانی بالا می‌رود.

معاونت عملیات سازمان آتش نشانی شهریار افزود: طبیعتاً در ساعات میانی روز که مردم مخصوصاً در ساختمانهای تجمعی تردد دارند، از آسانسور استفاده می‌کنند و با قطعی برق روبه‌ور می‌شویم، آمار حوادث مربوط به آسانسور، افزایش پیدا می‌کند البته آمار این حوادث در دقایق نخست قعطی برق بالا می‌رود و پس از دقایقی این آمار کاهش پیدا می‌کند، زیرا فرد یا  افرد محبوس شده توسط آتش‌نشانان از آن خارج شده یا اینکه دیگر تا زمان وصل مجدد برق از آن استفاده نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که افراد حین گرفتار شدن در آسانسور باید چه اقداماتی انجام شوند، گفت: این افراد در وهله نخست باید ضمن حفظ خونسردی، از هیاهو بپرهیزند زیرا تأثیری ندارد همچنین محبوس شدن در آسانسور منجر به خفگی افراد محبوس شده نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه عمدتاً آنتن تلفن‌همراه حین استفاده از آسانسور قطع یا دچار اخلال می‌شود اما اگر فردی در آسانسور محبوس شده بود و تلفن‌همراه وی نیز آنتن داشت، باید با سامانه 125 تماس بگیرد.

پوراحمدی خاطرنشان کرد: اگر فرد محبوس شده تلفن‌همراه نداشت یا اینکه تلفن وی آنتن نمی‌داد، باید با فشردن زنگ هشدارو ضربه زدن  به دیواره‌های آسانسور، دیگران را از محبوس شدن خود باخبر کند،

پور احمدی از شهروندان خواست زمانیکه در یک ساختمان تنها هستند، ریسک نکرده و سوار بر آسانسور نشوند.

وی عنوان کرد: متأسفانه برخی از شرکتهای آسانسور کاهلی و سستی کرده و آموش های لازم را جهت رها سازی محبوسین به ساکنین و یا مدیر مجتمع ارائه نداده اند.

این کارشناس ایمنی افزود: یک بار، در حال بالا رفتن از پله‌های یک ساختمان چند طبقه بودم که متوجه سر و صدا از داخل آسانسور شده و فهمیدم فردی در آسانسور محبوس است، در ادامه متوجه شدم که آسانسور در چه نقطه‌ای از کار افتاده، با رسیدن به محل مذکور دیدم پیرمردی در آسانسور را با استفاده از کلید آن درحالیکه بین طبقات متوقف و برق آن وصل بود، باز کرده است.

پور احمدی ادامه داد: این فرد قصد داشت، محبوسان را از آنجا نجات دهد که متذکر شدم کار وی اشتباه است، به او گفتم که ابتدا باید برق آسانسور قطع شود، همانگونه که با یک شوک برقی و به دلیل استفاده بیش از ظرفیت مجاز، برق آن قطع شده بود، احتمال داشت با یک شوک مجدد برقی، آسانسور راه افتاده و این افراد دچار حادثه دلخراش شوند، در ادامه برق آسانسور را قطع کرده و از بالا پس از آزاد کردن ترمز آسانسور، کابین را به آرامی پایین داده و از آن پیرمرد خواستم، زمانیکه کابین با طبقات هم‌تراز شد، به من اطلاع دهد، در ادامه پس از انجام این کار و نجات افراد، به ساکنان متذکر شدم که آسانسور به دلیل دستکاری باید حتماً سرویس مجدد شود.

وی تصریح کرد: قرار دادن کلید آسانسور در دست هر فرد بی‌تجربه کار بسیار غلطی است و باید در زمان حوادث مختص آسانسور از افراد متخصص و عوامل امدادی کمک خواسته شود.

00832

مطالب بیشتر...

مدیرعامل سازمان

00288

حمید رضا دمرچی لو

سرپرست سازمان آتش نشانی

شهروندیار

Comp 1

دستورالعمل ایمنی ساختمان ها در برابر حریق و حوادث - آتش نشانی شهرداری شهریار buildings home house fire safety instructions pdf